Hodina keramiky.

28. 03. 2008

,,My jsme ale výtvarníci !“

Kroužek keramiky pro děti ze školky je pravidelně každé pondělí. Děti jsou již velmi zručné při práci s hlínou. Nejenže zapojují fantazii a představivost, ale rozvíjí se též jejich manuální zručnost a jemná motorika. Získávají kladný vztah k výtvarnému umění.
Zajímalo mě, jak taková hodina malých výtvarníků, ,,keramiků“ probíhá. Návštěva začíná.V šatně se děti převléknou do pracovních triček a zástěrek, na kterých mají kytičku se jmenovkou. Při vstupu do fialky se přivítají s paní učitelkou a usednou. Poté jsem viděla vlastně výsledek celého procesu, na který se děti vždy těší. Rozdávání hotových výrobků. Paní učitelka jmenuje děti, ony si přicházejí pro svůj výrobek, rovnají před sebe na stůl a stůl se stále více zaplňuje. Děti počítají kolik výtvorů mají a odnáší si je opatrně do šatny.
,,Kam si je vystavíte, děti?“,,Asi na kamna, protože na televizi se nám to už nevejde.“,,Na poličku, ale je toho hodně!“, ,,Co se vám nejvíce líbí?“,,Mně myška, taky sovička.“ U dětí ale vyvstal problém, jak takovou nadílku donesou domů.,,No přeci v pytlíkách, ale dávejte pozor, abyste vůbec něco donesly celé.“- radí Martínek.
,,A co budeme dělat dneska?“- ptají se zvídavé děti.,,Berušku, aby nám už přinesla jaro a sluníčko“. Z kousku hlíny uválí hladkou kouli, palcem udělají díru do kouličky, vymačkají do stran mističku, otočí, špejlí nakreslí hlavičku, rozdělí tělíčko na dva díly a začínají válet malé kuličky, které přilepují ,,šlikrem“ na krovky.,,Kolik má mít teček?“,,To je přeci sluníčko sedmitečné, tak sedm.“- odpověděla s jistotou Andrejka. ,,Je to správně, tak dobře počítejte.“ Na všech očích jsem viděla, jak se soustředí na práci, pečlivě sledují a počítají, kolik ještě musí dodělat teček. Ještě nos, oči a dokreslit pusinku. Dnes je hotovo. Paní učitelka vždy dětem vše vysvětlila, ukázala, při práci pomohla radou i svými prstíky.Za tuto chvilku jsem poznala, jak děti ovládají nejen práci s hlínou, ale znají i základní postupy modelování, dlabání, vymačkávání, uhlazování, válení, lepení-mřížkování, barvení. O jejich samostatnosti svědčí i to, že si po práci všichni po sobě pěkně uklidily pracovní místo – hadřík vyždímaly, utřely stolek, předaly kamarádovi a šly si umýt ruce. V šatně už na děti čekaly maminky ,,rozplývající se“ nad výrobky svých ratolestí. ,,Opravdoví výtvarníci.“
Jelikož se všechny výrobky musí vypálit v peci, zajeli jsme se podívat s dětmi do Mnichova Hradiště, kam cestují jejich výrobky, kde nám vše paní učitelka Hana Šeborová ukázala.