Září v naší školce.

25. 09. 2008
,, Naše školka kouzelná je, každý si tu moc rád hraje. Dovádíme, lumpačíme, nikdy se však nemračíme.“

První měsíc v naší školičce byl trochu výjimečný, ale přesto jsme se všichni snažili, aby si ho děti co nejvíce ,,užily“, cítily se příjemně, bezpečně a v pohodě.

Děti z červené třídy sdělovaly prázdninové zážitky svým kamarádům i paní učitelce. Barvitě vylíčily, kde byly na dovolené, co je tam zaujalo, co hezkého prožily. Vše je inspirovalo k vytvoření společné kolektivní výtvarné práci – koláži s mušličkami, dotvořenou nakreslenými a vystřiženými loděmi, mořem, pláží. Další týden si hráli s jablíčkem, povídali si o ovoci a zelenině, o práci na zahrádce, nakreslili stromy s jablky, naučili se různá jednoduchá říkadla, zpívali a cvičili podle hudby.
Fialka byla plná medvídků. Děti svého plyšového kamaráda seznamovaly s prostředím třídy, školky, zahrady. S medvídkem hrály hry, stavěly pro ně domečky, cvičily, zpívaly. Další téma bylo jablíčkové. V šatně vyrostl veliký strom, který motivoval k výrobě jablíček různě náročnou technikou – použili jsme prstové, vodové a temperové barvy. A už tam jablíčka visí! Na návštěvu se přikradl i Pepa červíček se svým příběhem. Pak přispěchali ježci, vyprávěli příběh o tom, jak si pomáhají. Děti jim vystříhaly hruštičky a ,,upletly“ kabátek z vlny.
A co žluťásci? Tam si kamarádi postupně vytvářeli pravidla společného soužití ve školce. A že je to tam prima, ztvrdili i svým barevným obtiskem ruky, který zdobí jejich šatnu. Hru se značkami dětí si přišel zahrát medvídek listonoš. Děti poznávaly svého kamaráda podle hlasu, sestavovaly rozstříhaného medvěda, zkoušely se vcítit do druhého, vyjádřit své pocity mimikou a gesty.
Zvykání dětí na nové kamarády, paní učitelky, třídu probíhalo také v zelence. Paní učitelky se snažily dětem co nejvíce tuto nelehkou situaci ulehčit. Nabízely hračky, společné povídání a hry, laskavé slovo, ale i pomazlení na klíně. Šikovné děti si do školky přinesly jablíčko, které pak použily k otiskování. Ovoce využili ke cvičení, říkance, různým komunikačním hrám, ale i k poznávání všemi smysly.
Celá mateřská škola navštívila velmi pěknou a vkusnou výstavu výrobků z orobince v městském muzeu. Všechny nás zaujalo poutavé povídání pana Šmejkala, který nás seznámil s postupem výroby z tohoto netradičního materiálu. Děti si pyšně odnášely dárek – část orobince – do školky, kde jsme si o práci paní Dandové ještě vyprávěli.
Začátkem září jsme měli ještě štěstí na sluníčko a adaptaci nám všem usnadnil i pobyt na zahradě, v domečku nebo na pískovišti při ,,pečení“ dortů a stavbě hradů.
Při vycházkách jsme pozorovali podzimně se barvící přírodu a začali sbírat přírodniny, které nám poslouží při dalších činnostech, na které se už nyní moc těšíme.