Projekt DOPRAVA

22. 04. 2008
Projekt DOPRAVA

Ve dnech 14.4.- 18.4.2008 probíhal v naší školce dopravní projekt.

Pro děti z FIALKY bylo důležité zasloužit si dětský řidičský průkaz. A jak jej získaly? Především svými znalostmi o silničním provozu, které získaly různými hrami – pohybovými ve školce i na zahradě, výtvarnými – společná koláž, didaktickými – cesty značené papírky, rozumovými - vyplňování pracovních listů, omalovánek, určování počáteční hlásky ve slově motivované mašinkou. ,,Řidičákem“ se chlubili všichni!

V ČERVENCE se dětem nejvíce ze všech dopravních prostředků líbila mašinka. Hrály hry s vláčky, stavěly koleje, doplňovaly různými stavebnicemi. Při cvičení si zopakovaly počet. Říkanka o vláčku je motivovala k hledání slov podle začátečních písmen.Šikovné děti nakreslily železniční trať, nádraží, vlaky.O vycházkách vlaky pozorovaly, rozlišovaly osobní a nákladní, povídaly si kam a odkud jedou, co vezou, jak přecházíme koleje.Tak šťastnou cestu!

Dětem z MODŘENKY se povedla koláž s dopravními prostředky, které si děti přinesly vystřižené z časopisů. A nejen ta. Dopravní značky na špejli – to byl také jejich pěkný výtvor. Děti dokázaly, že nejsou zručné jen manuelně, ale i vědí, co která značka znamená, umí ji pojmenovat. Při stolní hře ,,Jedeme na výlet“ si procvičily počítání a též namalovaná ,,auta snů“ potvrdila jejich velkou fantazii.

Děti ze ŽLUTKY si užily pohybové hry, hru ,,Na barevná auta“, procvičily si běh, reakci na signál, vyhýbání se. I další činnosti – stavba cest, sestavování rozstříhané značky, malování dopravních prostředků, vyplňování pracovních listů, nácvik říkanky – děti zvládly s úspěchem. Povídaly si o chování v dopravním provozu, co se smí a nesmí. Na hlavní nádraží dojely vlakem a tam se dozvěděly plno zajímavého.

Děti ze ZELENKY si postavily v herně hned několik drah pro auta i vlaky. Na ,,zebře“ zkoušely pomocí semaforu a panáčků jak se správně přechází. Společně pracovaly na koláži s výstřižky dopravních prostředků. Starší děti kreslily tuší a temperami dopravní prostředky, mladší děti nalepovaly vagónky k mašince, dokreslovaly náklad, kola a koleje.Vláčkem se svezly na nádraží, které si pěkně prohlédly a vydaly se zpátky ke školce pěšky. Společně s tatínky děti nakreslily auta budoucnosti – některá na sluneční pohon, jiná plavala pod vodou, dala se složit do krabičky, nepotřebovala řidiče.

Na naší zahradě jsme se všichni sešli, abychom si zajezdili na koloběžkách a tříkolkách, poznávali dopravní značky a zahráli si hru ,,Na auta“.Sluníčko nám dopřálo postavit si cesty pro auta i na písku.

Velmi zajímavou tečkou za dopravním projektem u nás ve školce byla návštěva naší MĚSTSKÉ POLICIE. Děti s velkým zájmem poslouchaly příběh o neposlušném Jonášovi, sledovaly obrázky a reagovaly na otázky policistů.
K velkému nadšení dětí přispěla ukázka policejního obušku, pout, vesty a čepice.Děti pečlivě zkoumaly policejní znak i znak našeho města, který je součástí uniformy. Děti se pro policisty naučily básničku, která měla velký úspěch.
Modrá značka s písmenky, policii znamená,
chrání nás a pomáhají, to přec každý dávno zná.
Službu oni mají stále, volno ani chviličku,
telefonem můžeš volat, jedna, pět a osmičku.
Moc za tuto poučnou a pečlivě připravenou návštěvu DĚKUJEME a těšíme se na další shledání, tentokrát na naší školní zahradě při dopravních hrách a soutěžích.