Proměny mateřské školy.

09. 09. 2023 22:02:28
Proměny naší mateřské školy…..

První mateřská škola byla otevřena 1.11.1945 v domě č.p. 482. Provoz probíhal v jedné místnosti. Od 50. let 20. století byly třídy umístěny ve vile č. p. 311 v Palackého ulici. Část této budovy sloužila pro potřeby mateřské školy až do roku 2009. V 80. letech 20. století byla započata výstavba nové mateřské školy v Palackého ulici č. p. 978 za podstatné pomoci obyvatel a spolků. Budova mateřské školy byla postavena mezi lety 1981 až 1983 jako součást „Akce Z.“ Brigádnické hodiny na stavbě nové mateřské školy odpracovala většina rodičů. V roce 1980/1981 to bylo například 7692 hodin, každý rodič odpracoval v průměru 50 hodin. Na jejím vybavení a zařízení se výraznou měrou podílela paní ředitelka Štěpánka Horynová. Nově vybudovaná mateřská škola byla slavnostně otevřena 1. září 1983.

Uběhlo 20 let ….. nastala proměna
V roce 2003 přešla mateřská škola do právní subjektivity a ředitelkou se stala paní Dagmar Vlastová. Školka se posunula o další velké kroky dopředu. V letech 2008 – 2010 prošla škola rozsáhlou rekonstrukcí. Na jaře roku 2009 byla s využitím vlastních finančních prostředků města dokončena nástavba pavilonu „B“. V létě roku 2009 byla schválena dotace ve výši necelých 22 milionů z ROP Střední Čechy na realizaci projektu „Rozšíření a zkvalitnění výuky v MŠ Bakov nad Jizerou“. Cílem tohoto projektu bylo zbudování nástavby dvou pavilonů naší mateřské školy, navýšení kapacity zařízení, zkvalitnění výuky ve všech oblastech předškolního vzdělávání, zavedení moderních technologií do výuky, obnova vybavení zahrady. Celý tento projekt byl završen slavnostním otevřením nových zmodernizovaných prostor v létě 2010. V posledních několika letech byla mateřská škola postupně modernizována. Všechny budovy byly revitalizovány, byly zatepleny fasády budov, vyměněna okna a vstupní dveře. Následovala rekonstrukce školní kuchyně a byla zmodernizována kotelna.

Stávající mateřská škola má tři budovy, kde se nachází 7 tříd, kanceláře, prádelna a školní kuchyně. Školku navštěvuje 172 dětí. Pracuje zde 30 zaměstnanců. I přes to, že je mateřská škola v provozu již 40 let, jsou všechny třídy vybaveny moderním nábytkem, který odpovídá věku a zájmům dětí, hračkami a pomůckami pro všestranný rozvoj dětí, digitálními technologiemi, odbornou i dětskou literaturou. Vše se doplňuje za výrazného přispění našeho zřizovatele. Pro děti je připraven kvalitní školní vzdělávací program, který evokuje k tvořivosti a touze po objevování. Důležitou roli v proměně školy hrají i projekty. Děti si užívají jak třídní, tak školní projekty, které jim přináší příjemné prožitky a společné zážitky – Uspávání broučků, vánoční zpívání u stromečku, Živý betlém, Vynášení Morany, výlety do minulosti, zábavná hra Rodina spolu, výstavy Moje město a Každý má svého anděla a samozřejmostí je i závěrečná školní Akademie. Školka se zapojuje i do akcí pořádaných městem.

Bylo a je krásné koukat na školku plnou usměvavých dětí, plnou pohody a dobře odvedené práce. Naším dlouhodobým cílem je vytvořit prostředí, kde každé dítě zažívá radost, úspěch a učí se být spokojeným a vyrovnaným člověkem. Pro jeho dosažení vytváříme příjemné, pohodové a komunikativní prostředí pro děti a zaměstnance školy.

Uběhlo 20 let …..a další proměna
Paní ředitelka Dagmar Vlastová předává „svou“ školku. Vždycky jí šlo o to, aby byly děti ve školce šťastné a spokojené, zaměstnanci se do práce těšili a byli prostě v pohodě. Nyní to přejeme my všichni zas naopak jí. Aby byla šťastná, zdravá a spokojená. Dovoluji si malé přirovnání - k našemu štěstí neopouští loď potápějící, ale loď plující správným směrem, přiměřenou rychlostí, se super výbavou a fajn posádkou, které se pod jejím kormidlováním velmi dařilo, a všichni byli spokojeni. Nezbývá nám, než poděkovat za dlouhou dobu ve funkci ředitelky mateřské školy.
Mé předchůdkyni jsem dělala plavčíka i prvního důstojníka a nyní jsem od ní převzala kapitánský můstek. Ráda bych pokračovala po úspěšné trajektorii. Vždy panovala přátelská bezproblémová spolupráce mezi námi a také i následné předání školy, ředitelského křesla neproběhlo jinak. Nejen za to moc děkuji. Budu pokračovat v tom, co se osvědčilo, co funguje, co jsme spolu plánovali zlepšit, budu usilovat o posunutí laťky kvality svěřené školy zase o kousek výš.

Chci, aby všem bylo i nadále ve školce dobře ….

Vážení rodiče, je mou milou povinností Vám sdělit, že i nadále budeme vytvářet vstřícné, podnětné a bezpečné prostředí pro naše děti, pro vás, jejich rodiče, i učitele a provozní zaměstnance. Ve škole takové prostředí znamená, že všichni máme k sobě navzájem důvěru a respekt. Víme, čeho chceme dosáhnout a všem nám jde o každé jednotlivé dítě, o jeho spokojenost a úspěchy.

Přejeme si, aby mateřská škola byla i nadále plná zdravých a usměvavých dětí a spokojených zaměstnanců.

Jana Mlynková, ředitelka mateřské školy

13. 06. 2024

Oznámení a prosba - uzavření Družstevní ulice.

07. 06. 2024

Střednědobý výhled rozpočtu MŠ